למה חשוב לעשות בדק בית?

לפני שקונים דירה או בית, בין אם קניתם בית או דירה חדשים או יד שנייה, מומלץ מאוד לבצע בדיקת מבנה וליקויים. מדובר בבדיקה שסוקרת את איכות המבנה, ומגלה ליקויים אשר לא נראים על פני השטח. הבדיקה מבוצעת אך ורק על ידי מהנדס בניין המוסמך לכך, בעל הכשרה רלוונטית. הבדיקה נעשית באמצעות כלים ומכשירים מיוחדים. 

למה לבצע בדק בית

הבדיקה תסייע לכם לקבל החלטה מושכלת יותר האם לרכוש את הנכס או לא, או במקרים מסויימים – האם לברוח מהעסקה. כמו כן, במידה שמדובר בליקויים קלים שניתן לתקן בקלות יחסית – תוכלו להתבסס עליה על מנת להוריד את מחיר הנכס. 

קחו בחשבון שהבית כפי שהוא נראה לכם אינו מעיד בהכרח על מצב התחזוקה שלו. דירה או בית יכולים להיראות יפים וחזקים, גם אם אינם בנויים כהלכה וסובלים מליקויים. 

קיימת גם אפשרות שדירה או בית עברו שיפוץ ונראים יפים וחדשים לעין, אך השיפוץ לא כלל את חיזוק יסודות המבנה.

מה כוללת הבדיקה?

הבדיקה כוללת את מצב הקירות 

מצב הגג

מצב המרתף אם קיים

בדיקת הצנרות

בדיקת מערכת החשמל

בדיקת איכות הבנייה 

בדיקת לחות בקירות 

מצב האיטום של המבנה

מצב הריצוף

וכמובן – אם יש ליקויי בנייה המסכנים את הדיירים

 

יחד עם זאת, ייתכנו ליקויים שונים שלא יתגלו בבדיקה. 

אין להתבלבל בין בדיקה זו לבין בדיקת שמאי, הבודק את הנכס לצורך הערכת שוויו. 

 

מדוע כדאי לבצע בדק בית לפני רכישת דירה

כיום, כמעט ולא מתבצעת עסקה לרכישת רכב ללא בדיקה של מכון רכב. קל וחומר כאשר מדובר ברכישה משמעותית כל-כך, בעיקר מבחינת ההיקף הכספי – שכדאי להיות סמוכים ובטוחים כי המבנה תקין ולא מהווה סכנה. 

הדבר נכון גם כאשר רוכשים דירה מקבלן, שכן בשנים האחרונות עלויות הבנייה מאמירות ולא אחת קורה שקבלנים חוסכים בחומרי גלם איכותיים על מנת לחסוך בעלויות הבנייה.

בנוסף, על מנת לחסוך בהוצאות, קורה לא פעם שקבלנים נעזרים בבנאים כלליים ולא פונים לאנשי מקצוע ייחודיים כגון רצפים וטייחים. 

כמה עולה לבצע בדק בית?

מחיר בדק בית אינו קבוע אלא משתנה בהתאם לפרמטרים שונים כגון גודל המבנה ומצבו.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *